Sehirinlife.com Bandırma Şehir Dergisi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

HERKES HER İŞİ YAPABİLİR, YETER Kİ ÖZGÜVENLİ OLSUN

12.04.2021
148

Deyim yerinde ise çekirdekten yetişen, ilk iş tecrübesine sekreteryadan başlayıp, babasının vasiyeti üzerine iktisat eğitimi alarak bugün tam bir aile şirketi olan Sen Tarım ve San. A.Ş. firmasının Genel Müdürlüğüne kadar yükselen Buket Boyacı’ya konuk olduk.

Kendinizi tanıtır mısınız?
1983 Yılında Bandırma’da doğdum.İlk-orta-lise öğrenimimi Bandırma’da tamamladıktan sonra Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İktisat bölümünden 2006 yılında mezun oldum.2006 yılından bu yana aktif olarak aile şirketimiz SEN Tarım ve San.A.Ş’de çalışmaktayım.
Evliyim;9 yaşında Naz adında bir kızım var.
Kariyer yolculuğunuz nasıl başladı ve nasıl ilerledi?
Rahmetli babam işyerimizi kurduğunda ben daha çocuktum.Her sömestr ve yaz tatillerinde şirkete gider çalışırdım;çekirdekten yetiştim .Sekreteryadan başlayan bir iş tecrübem var .Ailenin bir ferdi olduğum için her zaman kusursuz olmalıydım , çalışma arkadaşlarımdan farklı olmaksızın çalışmam gerekiyordu.Sağolsunlar kendilerinden çokça tecrübeler edindim. Rahmetli babamı lise 2.sınıfta kaybettim kendisiyle birlikte aktif çalışmak kısmet olmadı maalesef. Babamın vasiyeti üzerine İktisat okudum. Ailemin değerli büyükleri amcam ile annem,canım kardeşim Burak,sevgili kuzenlerim Sevda ve Serdar ile birlikte çalışıyoruz , güzel ve huzurlu bir aile şirketiyiz.Şu anda Genel Müdür görevini üstleniyorum ;eğitimim gereği şirketin finansal sürecini yönetiyorum.

Şirketiniz ya da çalıştığınız kurum hangi sektörde faaliyet gösteriyor. İşinizde tam olarak neler yapıyorsunuz?
Şirketimiz tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteriyor.Yem katkı maddeleri üretiyoruz.Üretim,satış-pazarlama ve dış ticaret faaliyetlerimiz arasında.
Firmanızda ki ya da işletmenizde ki ilk gününüzü hatırlıyor musunuz? Anlatır mısınız?
Mezun olduktan sonraki ilk iş günüm benim için duygusal bir gündü,babamın o gün yanımda olmasını cok arzu etmiştim. Onun haricinde teoride çok iyi olmanıza rağmen işi pratiğe dökebilmenin zor olacağını hissetmiştim.
Bir kadın olarak çalışma hayatında hangi sorunlar veya engellerle karşılaştınız, nasıl aştınız?
Erkek egemen bir sektörde çalışmama rağmen herhangi bir zorlukla karşılaşmadım diyebilirim. Nadiren elimi selamlaşmak için uzattığımda havada kaldığı anlar oldu ,bir de tecrübesiz olabileceğim kanısıyla birkaç olumsuz tavırla karşılaşmıştım. Zaman herşeyin ilacı,şu anda hiçbir sorun ya da engel yok önümde.  Kadına değer veren bir ailede büyüdüğüm için her zaman şanslıydım.
Çalışan kadınların yaşadığı en önemli sorunlar sizce neler?
Ülkemizde çalışan kadınların en önemli sorunları; Kendisiyle eş düzeyde olan bir erkek ile aynı ücreti alamaması. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde işveren ya da çalışma arkadaşlarından gördüğü olumsuz tavırlar. Toplum baskısı ;nispeten azaldığını gözlemlesem de hala daha kadının iş hayatında olması ayıplanabiliyor bazı kesimlerce. Eş baskısı; ücret mukayesesi ya da çalışma saat farklılıklarında eşin gösterdiği olumsuz tavırlar.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

Firmanızda kadın istihdamı ne düzeyde?

Toplam 37 çalışanımızın 8 ‘i kadın ; istediğimiz seviyeye henüz ulaşamadık. Satış ve Pazarlama departmanına 2 kadın çalışanı ekledik geçtiğimiz yıllarda ;elimizden geldiğince kadın çalışana ayrıcalık tanımak istesek de üretim sektörü olduğumuz için cvlerin çoğu erkek adaylardan oluşuyor.
İstihdamda daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrınız var mı?
Kadın ve erkek diye ayırmadan herkesin en başta insan olduğunu kabul etmeliyiz. Herkes her işi yapabilir. Özgürce fikrini beyan edebilir. Yeter ki özgüvenli olsun. Kadınlar her yerde artık ,her sektörde varız. Bu mutluluk verici. Cinsiyetçi söylemleri bir kenara bırakıp; iyiye doğruya nasıl ulaşırız, birlikte nasıl daha da güçlenebiliriz gibi konularla ilgilenmeliyiz.
Çalışan bir kadın olarak aile hayatınız ile iş hayatınız nasıl birlikte yürüyor? Nelere dikkat ediyorsunuz?
Zorlandığım zamanlar oluyor elbette ,kızıma ve eşime işimden daha az zaman ayırabildiğim günlerim oluyor. Elimden geldiğince telafi etmeye çalışıyorum. Günü -haftayı notlarımla planlarım ,benim için oldukça etkin bir yöntem. Çalışma hayatında olunca , evden uzak kalmak çocuklarda manen bir boşluk yaratıyor. O boşluğu doldurabilmek için kızımın yaşına özgü paylaşımlarda bulunmaya dikkat ettim. Eşim de her zaman anlayışlı ve özverili olmuştur.
Çocuğunuza ne kadar vakit ayırabiliyorsunuz?
İşten geldikten sonra keza tatil günlerimde vaktımın çoğunu kızımla geçiririm onunla birçok aktiviteler yapar,oyunlar oynarız. Dersleriyle ilgilenirim. İhtiyaçlarına odaklanarak hareket ederim her zaman. Kızım benim en iyi arkadaşım ,çok sevgi dolu bir çocuk.
Evdeki işlerinizde size yardım eden birileri var mı?
Evet iyi ki var. Öz ablam olsa ancak bu kadar sevebilirim.
Kızınıza ileride işinizi devretmek ister miydiniz?
Kızım da isterse dünyanın en mutlu annesi olurum sanırım. Hayali veteriner olmak; o günleri görmek için heyecanla bekliyor olacağım.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.