Sehirinlife.com Bandırma Şehir Dergisi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

HAYATTA HER ZAMAN DENGENİN ÖNEMİNE İNANIRIM

12.04.2021
155

O hem bir iş insanı, hem bir anne hem de Dernek Başkanı… On parmağında on marifet sözcüğünün tam karşılığı aslında. MH Dream Maker firmasının sahibi Melisa Demirhan Var, iş dünyasında kadın olmanın zorluklarını, avantajlarını, iş ve aile hayatındaki dengeleri Şehir İn Life Dergisine anlattı.

Kendinizi tanıtır mısınız?
Ben Melisa Demirhan Var . 40 yaşında, anne, eş, iş insanı, dernek başkanıyım.
Gaziantep doğumluyum. İlk ,orta ve lise öğrenimimi Bandırma’da tamamladım. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon-Sinema mezunuyum.
11 yıl önce MH Dream Maker davet firmamı kurdum.Halen faal bir şekilde yöneticiliğini yürütüyorum. Aynı zamanda yaklaşık 2 yıldır Ekol Bahçe davet mekanı işletmeciliğini yapmaktayım.
Bunun yanısıra Bandırma’mızın tek çocuk tüzüklü derneği olan İyi Kİ Varsın Derneği’mizin kurucu başkanlığını devam ettirmekteyim.
Kariyer yolculuğunuz nasıl başladı ve nasıl ilerledi?
İzmir’de üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra büyüdüğüm şehir olan Bandırma’ya geri döndüm. Yapı olarak herhangi bir işletmede çalışmaya çok müsait olmadığıma karar verdim. Kendi işimi kurma fikri heyecan verici gelmişti. Ama ne yapmalıydım ? Kuracağım iş kolu henüz Bandırma’da popüler olmamalıydı, görsel tecrübemi, zevkimi kullanabileceğim bir alan olmalıydı ve sürekli geliştirilebilir olmalıydı.

Davet ve organizasyon sektörü kulağa hoş geliyordu. Doğum günü partileri yaparak davet sektörüne girmiş oldum. Bu arada Türkiye’de davet sektörünün önde gelen isimleriyle tanışıp ,yurtiçi ve yurtdışı fuarları da takip ederek, düğünler gibi daha büyük etkinlikler konusunda şirketimizi büyütmeye karar verdim. Ne mutlu ki bugün, Bandırma ve yakın bölgemizin davet konusunda ilk tercihi haline geldik.
Şirketiniz ya da çalıştığınız kurum hangi sektörde faaliyet gösteriyor. İşinizde tam olarak neler yapıyorsunuz?
MH Dream Maker olarak davet ve etkinlik sektöründe faaliyet gösteriyoruz. İşimizin tam tanımı etkinlik yönetimi diyebiliriz. Kişiye özel ya da kurumsal etkinliklerde anahtar teslim anlayışıyla hizmet veriyoruz. Bizleri tercih eden ailelere ve firma yetkililerine davetlerinde tüm detaylarla ilgileneceğimizin sözünü veriyoruz.Davet ve etkinlik sahiplerinin telaşlı değil, keyifli ve unutulmaz anlar yaşama sına odaklanıyoruz.
Bir kadın olarak çalışma hayatında hangi sorunlar veya engellerle karşılaştınız, nasıl aştınız?
Açıkçası iş hayatına kendi firmamla başladığım için çok sorun yaşadım diyemem. Sadece başlarda yakın çevremden bölgede olmayan bir sektör tercih ettiğim için biraz güvensizlik hissediyordum. Net bir şekilde bu iş olmaz demeseler de “hadi bakalım denesin olmaz ama “ ruhu 2 yıl benimleydi 🙂 Bense konuya şöyle bakıyordum. Eğer çalışkan ,ahlaklı ve biraz da akıllıysanız başarıya ulaşmayacak iş yoktu. Kim ne düşünürse düşünsün çalışmaya devam ettim.
Çalışan kadınların yaşadığı en önemli sorunlar sizce neler?
Kendimden ve gözlemlerimden bahsedecek olursam en önemli sorun ; yaşamsal sorumluluklar. Eğer anneyseniz ,eşseniz çocuklarınızı ve ev düzeninizi de iş hayatınızla birlikte organize etmek zorundasınız. Ülkemizde erkeklerin ev ve çocuk sorumluluğuna katılımı ,kadınlarımızın iş hayatına katılımına paralel olarak artış gösteriyor fakat yeterli değil. Örneğin işten eve gelen kadın ,çocuklarının ödevlerini ve akşam yemeğini planlamak, takip etmek zorunda
Sanırım en önemli sorunumuz kendimiz olmaya ,kendimizi iyi hissetmeye pek zamanımızın kalmaması.
Firmanızda kadın istihdamı ne düzeyde?
Davet sektöründe etkinlik alanı kurmak fizyolojik güç gerektirmektedir. Ayrıca çalışma saatleri sebebiyle de davet sektörü kadın istihdamımız için çok elverişli değil. MH Dream Maker’da %30 kadın istihdamımız var diyebiliriz.
Çalışan bir kadın ya da işletme sahibi bir kadın olarak aile hayatınız ile iş hayatınız nasıl birlikte yürüyor? Nelere dikkat ediyorsunuz?
Aslına bakarsanız dengeli yürüyor. Hayatta her zaman dengenin önemine inanırım. Hani doktorlar her zaman derler ya “herşeyin fazlası zararlı “ ben de her yönümle dengede kalmaya çalışıyorum. Anne ,eş ,iş insanı, arkadaş, akraba…Saysak ne kadar çok kimliğimiz var.Sahip olduğumuz her kimlikle denge kurmayı başarırsak hayat daha keyifli bir hal alıyor.
Çocuğunuza ne kadar vakit ayırabiliyorsunuz?
12 yaşında bir oğlum var . Hayatımın her zaman önceliği oldu. Bunun sebebi sadece çok sevmem değil. Her anne evladını mutlaka çok seviyordur. Fakat büyüme çağında bizlere çok ihtiyaçları var. Onun için her zaman vaktim vardır. Çocuk yetiştirmek bu hayattaki en ciddi iş diye düşünüyorum. Aslına bakarsanız annelik başlı başına bir meslek. Bu yüzden iş hayatında olmasalar bile evinde ahlaklı, güzel evlatlar yetiştiren her anne benim için çok kıymetli. Özellikle biz erkek annelerine çok görev düşüyor. Kız arkadaşlarına karşı düşünceli ve saygılı olmaları gerektiğini öğretebilirsek ileride yaşanacak kadın sorunlarının azalmasına önemli bir katkıda bulunmuş oluruz.
Evdeki işlerinizde size yardım eden birileri var mı?
Pandemi süreci iş hayatımızı kısıtladığı için evde daha çok vakit geçiriyoruz. Dolayısıyla tedbir sebepleriyle ev işlerimizi ailece birlikte çözümlüyoruz. Eşim ve oğlum da bu konuda bana çok yardımcı.
Bir kızınız olmasını isteseniz ileride işinizi ona devretmek ister miydiniz?
Bir kızım yok, olsaydı ve işimi devam ettirmek isteseydi tabi ki devrederdim .İstediği meslek her ne ise onu yapmasına destek olurdum.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.