Sehirinlife.com Bandırma Şehir Dergisi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

BANDIRMA’NIN İKİ VADİ ARASINA SIKIŞMIŞ BİR ŞEHİRLEŞMESİ VAR

12.04.2021
142

Bandırma’da 2011 yılından bu yana Zirve İnşaat markası ile inşaat sektöründe yer alan ve Bandırma Ticaret Odası 4. Meslek Komitesi Başkanlığı görevini halen yürütmekte olan İş İnsanı Abbas Yaşar ile kentin şehirleşme yapısı, sektörün pandemi dönemindeki son durumu ve Bandırma’da inşaat sektörünün önündeki engeller konularında bir sohbet gerçekleştirdik.

2020 yılı pandemi koşullarında geçti. İnşaat sektörünün 2020 yılı nasıl geçti sizden dinleyebilir miyiz?
2020’de konut imalatı olarak bölgemizde faaliyet gösteren bir çok firma pandeminin getirdiği belirsizlikler ve otopark yönetmeliğinin belirsizliği nedeniyle yeni parseller alamadılar. Parsel alanlar ise ticari kaygılardan dolayı başlayamadı. Malzeme fiyatlarının yükselişi, dolar kurunun ani yükselişi ile birlikte malzeme fiyatlarına gelen zamlar dolayısıyla konut fiyatları da ciddi bir artış gösterdi. İnsanların alım gücünün olmaması ile birlikte sektör bir çıkmaza girdi. Otopark yönetmeliği yine 31 Mart’a kadar ertelendi biliyorsunuz. Bu konuda elinde parsel olan arkadaşlar bu süreçte tabi ruhsat başvurusu yaptı. Bir çok arkadaşımız ruhsatını aldı, bir çok arkadaşımız da almak için uğraşıyor. Piyasalardaki belirsizlikler, faiz oranlarının yüksek olması ve pandemi ortamı nedeniyle konut satışları gerçekleşmiyor. Tapu Dairelerine de gidince bunu rahatlıkla görebilirsiniz. Eskiden 100 işlem varsa günde şimdi 10-12 işlem var. Dolayısıyla bu konut sektöründeki, ticaret hacmindeki daralmayı gösterir. Geçen yıl demir 3,5 TL bandındaydı, bu yıl 5,5-6 TL bandında. Geçen sene 10 TL’ye aldığımız çimentonun torbası bu yıl 25 TL’ye yükselmiş vaziyette. Tabi çimento bu işin sadece belli bir kısmı. İnşaat sektörü içerisinde 2400 kalem ürün barındıran bir sektör. Bu da zincirleme olarak hem tedarikçi firmaların, hem de iş yapan arkadaşlarımızın üzerine yüzde 10-20 koyarak malzeme fiyatların yükselmesine ve geçen sene 200 bin TL’ye aldığınız konutu bugün 350 bin TL’ye almanızı sağlıyor. Bir yıl arasıyla fiyatlarda yüzde 100’e yakın bir artış söz konusu yani.

2021 yılına gelecek olursak, ilk 6 ay için sektör temsilcileri pek umutlu konuşmuyor ama ikinci 6 aylık dilim için siz neler söylersiniz?
Geçen seneden günümüze bakarsak dolar kuru belli bir puan aşağı düşmüş vaziyette ama gerek tedarikçiler gerekse fabrikalar elindeki mala dolar yükselince yaptıkları zammı dolar düşünce geri almadılar. Bu noktada devletimizin bir hamle yapması lazım ki madem dolar kuruna göre hareket ediyor fiyatlar dolar kuruna göre de düşmesi lazım. Hem tüketici bundan faydalanabilsin hem de üretici faydalanabilsin. Konut sürekli ihtiyaç aslında. Bir ticaret amacı olmaktan çıkmıştır. Nüfus arttıkça vatandaşın konuta ihtiyacı var. Bununla ilgili devletin de bazı politikaları var. Ara ara faizleri düşürmektense minimum konut faizlerinin 0.80’in altında olması lazım. 1.30-1.20’lerde konut kredisi ile şu anda kimse ev almaz. Ev fiyatları yükseldi, hem de faizleri yükseldi. 350 bin TL’ye ev alan vatandaş faizleri göz önüne aldığınızda 10 yılda bankaya 700 bin TL olarak ödeyecek.
Geçtiğimiz yıl konut kredi faizlerinin 0.64’lere düştüğü zamanlarda bazı inşaat firmalarının eş zamanlı olarak konut fiyatlarını yükselttiği şeklinde vatandaşlardan şikayetler geldiğini gördük. Bundan dolayı sektörün vatandaşın gözündeki görünümü zarar görmedi mi?
Bandırma’da bunu bir çok müteahhit arkadaşımız bu konuda dik durdular. Böyle bir zam yapmadılar. Neredeyse yüzde 90’ı diyelim. Çünkü elinde bir birikmiş konut vardı. Hepsini satmak istedikleri için fiyatlarına zam yapmadılar. İnsanların şehir efsanesi gibi kulaktan kulağa söylemiş oldukları şeyler bunlar. Konut üreten arkadaşlar maliyetleri iyi bildikleri için önce maliyet hesaplarını sonra üzerine koyacakları kazançlarını belirleyip inşaat yapıyorlar. Yani bir inşaattaki daire fiyatı bir sene öncesinden belli aslında. Hatta bazı arkadaşlarımız 2019’da ürettiği konutu 2020 yılında sadece pandemiden zarar görmemek adına fiyat düşürerek bile sattı. Alıcı geldiğinde param elimde ben geliyorum konut almaya diye gösteriyor zaten. Uzun zamandır da konut satmayan müteahhit böyle olunca fiyatları aşağı çekiyor. Ancak büyük yerlerdeki büyük konut üreticilerinde sizin dediğiniz oldu. Krizi fırsata çevirdiler. Ama Bandırma’da olmadı bu.
Bandırma’da inşaat sektörünün röngtenini çekecek olsak ne durumda şu anda sektör. Önünde engeller ya da fırsatlar var mı?
Bandırma’daki önümüzdeki engeller şu. Gelişimle ilgili problemlerimiz var. İki vadi arasına sıkışmış bir şehirleşmemiz var. Biz bu şehirleşmeyi tabana yaymamız ve eski konut stoğunu tüketmemiz gerekiyor. Bentbaşı, Hacıyusuf, Çınarlı gibi mahalleler için bunlara bir parselizasyonla ilgili devletin bir dayatması olması gerekiyor. Ya da yerel yönetimin bir şehirleşme planı olmalı. Benim bahsettiğim şehir merkezinde daracık olan, nüfus arttıkça araç sayıları artan yerler. Her yerel yönetimin Eskişehir’i Bursa’yı, Adana’yı ya da Mersin’i görmelerini isterim. Adana ve Mersin’in eski mahallelerini nasıl dönüştürdüklerini bir gidip görmelerini isterim. Oraların Çınarlı Mahallesi gibi olan yerler bir dönüşüm yaşamız ve 10-15 katlı, otoparklı, sosyal alanlı, ticari alanlı binalar üretmişler. Her şehrin yanına Yenişehir adı altında bir şehir kurulmuş. Bu şehri kurarken de bütün çalışmalar yapılmış. 30-50 metre sokak araları bırakılmış. Otopark sorunları çözülmüş.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

Yakın zamanda bir İzmir depremi yaşadık biliyorsunuz. Bizim en kısa zamanda sağlık konutlar üreterek bu durumu aşmamız gerekiyor. Öncelikle Bandırma’nın riskli alan ilan edip eski konut stoğunun olduğu mahalleleri bir rehabilite etmesi gerekiyor. Mesela örnek verdiğimiz şehirlerde bir adayı parselizasyon yapıp birleştiriyorlar. 50 kişiyi buraya hissedar yapıyorlar. Diyor ki Belediye falanca müteahhitle git anlaşmanı yap. O müteahhitin de kim olacağını Belediye kurayla belirliyor. Kentsel dönüşüm projenizi hazırlatın. Oran belli. Çözümsüzlüğü ortadan kaldırıyorlar. Ben bu müteahhitle anlaşmıyorum, kabul etmiyorum denildiği noktada ya TOKİ kamulaştırıyor ya da müteahhit elinde 3’te 2 çoğunluğu olduğu için kentsel dönüşüm üzerinden kişinin hissesini satışa çıkarıyor. Bunu içerideki istekli maliklerden bir tanesi girip alabiliyor ya da üçüncü şahıslara da satılabiliyor kimse almadığı zaman. Ama çözümsüzlük kalkmış oluyor ortadan. Sonuçta Adana’nın o televizyonlarda gördüğümüz tek katlı mahalleleri kalkmış ortadan, 10-15 katlı sosyal alanları, otoparkları, ticari alanları olan güzel binalar çıkmış ortaya. Burada biz bina yapıyoruz demeye utandım gördüğümde. Orada üretilen konutların balkonları bizim mutfaklardan daha büyük. 35-40 m2 sadece balkona ayırmış. Daha çok ferah yaşam alanları dizayn etmişler. 25 m2’ye yakın mutfak koymuşlar.
Son zamanlarda Bandırma’da TOKİ’nin yeniden bir konut yapacağı değerlendirmeleri oluştu. Bu konuda müteahhit gözüyle ne söylemek istersiniz? TOKİ’nin yapacağı konutlar, Bandırma’da artan konut fiyatlarını disipline eder mi sizce?
TOKİ daha önce geldi Bandırma’ya 2008’de. 848 konut yaptı. O dönemde de bu şekilde çok konuşuldu ama TOKİ’nin müşterileri belli olduğu için ve çok düşük peşinatlarla daire sahibi olmanın önünü açtığı için insanlara daha rahat ev sahibi olmanın önünü açıyor. O dönemde de müteahhitlerin sıkıntıya düşeceği söylentileri çıkmıştı ama olmadı. TOKİ’nin konutları genelde şehirden uzakta olduğu için talep az oluyor.
2015 yılında Türkiye’nin 3 ilçe üniversitesinden biri Bandırma’ya kuruldu biliyorsunuz. O günden sonra da sürekli öğrenci sayısı, öğretim üyesi sayısı ve fakülteleri artan bir üniversitemiz var. Buraya gelen öğrencilerin, öğretim üyelerinin, personelin de tabi ki barınma, sosyal alan, ticari alan ihtiyaçları yadsınamaz bir gerçek. İnşaat sektörü Bandırma’da bu gerçekle yüzleşti mi ya da yüzleşmeye hazır mı?
Ben hazır olduğunu ya da hazırlanacağını düşünüyorum. Dediğiniz gibi bir çok yeni fakülte geliyor. Her fakülteye ortalama bin öğrenci gelse Bandırma’nın nüfusu her yıl üzerine koya koya artacak. Tıp Fakültesi açıldı son olarak . Benim öngörüm Beyaz Evler, Kartalçeşme tarafları Bursa’nın Görükle Mahallesi’ne benzeyen bir hal alacak. Mahalle statüsünden çıkıp bir şehir olma yolunda ilerleyecek. Elimizdeki konut yetmeyince talep artınca tabi sektör hızlanacak. Öğrenciler de öğretim üyeleri de okula yakın olması sebebiyle dediğim bölgeleri daha çok tercih edecekler diye düşünüyorum. Orada da inşaat son dönemde artmaya başladı. Daha da artacaktır diye düşünüyorum.
Son olarak da sürekli ertelenen ve inşaat sektörünün artık neredeyse korkulu rüyası haline gelmiş otopark yönetmeliğini sormak istiyorum. Neden sürekli erteleniyor? Ertelenmese bile uygulanabilirliği var mı sizce?
Uygulanabilirliği maalesef şehrimizden örnek verirsek coğrafi yapıdan dolayı, inişli, kalkışlı bir coğrafi yapı olduğu için şu anda yok maalesef. Ancak bunun yeni imarlaşmaya açılacak taraflarda mecbur olmasını biz de müteahhitler olarak canı gönülden isteriz. Ama gördüğünüz gibi eski konut stoğunun çok fazla olduğu yerlerde sosyal hayatın aktığı yerlerde yaya yollarının her binaya otopark yapılarak kesilmesi, engelli yollarının kesilmesi, mahalle aralarındaki araç manevralarının sıkıntıları bu işin uygulanabilirliği konusunda daha da düşündürüyor. En basiti şu anda PTT binasının altında biliyorsunuz araçların kargo indirip yüklediği bir yer var. Araçlar oraya kaldırıma park ediyor. Oradaki yoldan inip çıkmak ne kadar güç görüyorsunuz. Şu anda parsellerimiz buna müsait değil. Her binaya bir otopark yapmamız güç. Yapsanız da bu dükkan katma değerini öldürür. Dükkan yapamazsınız binaların altına. Binaların altına dükkan olmadığı zaman hem müteahhit kazanamayacak, hem mal sahibi kazanamayacak. O otoparkı nerede belirleyeceğiz. Yönetmelik diyor ki biz otopark olayını diyelim binamızın altında çözemedik. Yerel yönetim bize 500 m’ye kadar olan mesafede bir park alanı göstermek zorundaymış. Diyelim Sunullah mahallesinde okul bahçesini mi gösterecek Belediye? Bir yeşil alanın altını otopark yap diyor mesela. Hangi yeşil alanın altını otopark yapabilirsiniz? Öyle bir altyapı yok şu anda!
Vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz

 

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.